TARİHÇE

BİLKONT DIŞ TİCARET VE TEKSTİL SANAYİ A.Ş.

Bir ŞAHİNLER HOLDİNG kuruluşu olan Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi A.Ş. 1994 yılında kurulan ve 450.000 m² açık, 120.000 m² kapalı alan üzerinde; yuvarlak örgü, örgü kumaş boyama ve terbiye ve iplik boyama işletmelerinden oluşan entegre bir tesistir. Vardiya usulü 24 saat kesintisiz çalışan yaklaşık 350 kişi çalışanı ile gelişen global pazar koşulları karşısında yenileme ve değişim çabalarını destekleyen politikaları ile müşterinin talep ettiği ürünü; en uygun fiyat, kalite ve zamanında sunarak müşteri memnuniyetini sürekli kılan sektörünün en seçkin kuruluşlarındandır.

Bilkont Çorlu Fabrikası; 33 ton/gün örgü kumaş üretimi, 25 ton/gün kumaş boyama ve terbiye ve 4,5 ton/gün iplik boyama kapasitelerine sahip tesislerden oluşmaktadır.

Kumaş boya işletmesinde pamuk, akrilik, viskon, likra, polyester ve bunların karışımları gibi örgü kumaşlar boyanmakta ve terbiye işlemleri yapılmakta. İplik boya işletmesinde ise pamuk, pamuk-polyester, pamuk-viskon, pamuk-akrilik gibi karışım iplikler boyanmaktadır.

Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi AŞ.; örgü kumaş üretimi, örgü kumaş boyama ve iplik boyama prosesleri konularında uzman bir firma olarak; bölgesel, ulusal ve uluslararası ekonomideki yerini haklı olarak uyguladığı kalite politikası ile elde etmiştir. Kalite politikamızın temeli; Toplam Kalite Yönetimi' ne dayanmaktadır. Bu kapsamda tanımlanmış olan tüm faaliyetlerimiz düzenli olarak ölçülmekte, analiz edilmekte, kontrol edilmekte ve sürekli olarak iyileştirilip geliştirilmektedir. Bu çerçevede tüm paydaşlarımızın ( Müşteriler, Çalışanlar, Sermayedar, Tedarikçiler ve Toplum ) yerel, ulusal ve uluslararası alandaki beklentileri ve memnuniyeti Bilkont AŞ. üst yönetimi tarafından sürekli izlenmekte ve karşılanmaktadır. Paydaşlarımız için en doğrusunu ve iyisini yapmak Bilkont AŞ. yönetiminin temel görevidir. Bunu yaparken ürün ve hizmet kalitemizi rekabet edebilir seviyeye getirmek ise en temel görevimizdir.

Ülkemizin en büyük 500 kuruluşu arasında sürekli olarak ilk sıralarda yer alan Bilkont Çorlu Fabrikası, 1999 yılından beri ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi standardına sahiptir ve sürekliliği sağlanmaktadır. Üretim ve işlem proseslerinde kullanılan kimyasal hammadde ve malzemeler insan ve çevre sağlığına zarar vermemekte ve bundan dolayı, tam sağlıklı ürünler üretebilen kuruluşlara verilen "Oeko-tex 100" standardı belgesine sahiptir.

2007 yılı itibarı ile, % 100 organik pamuk ile open-end ve ring-melanj iplik üretimi, örgü kumaş üretimi, örgü kumaş boyama ve iplik boyama proseslerini gerçekleştirebilmek için gerekli şartları oluşturulmuş, şartların uygunluğu Control Union Certifications firması tarafından Global Organic Textile Standard (GOTS), sertifikası ile belgelendirilmiştir.

Bilkont AŞ.’ de, CU807477 GOTS sertifikası kapsamında "organic" ve "made with organic" adı altında iki şekilde üretim yapılabilmektedir. Ayrıca Organic Content Standart (OCS) standardlarına göre üretim yapabilme hakkına CU807477 OCSC sertifikası ile sahiptir. Bilkont Çorlu Fabrikası doğayı koruyan atık su arıtma sistemine sahiptir. Çevre düzenlemesiyle örnek bir kuruluş olan Bilkont Çorlu Fabrikası doğayla bütünleşmiş ve çevreye zarar vermeyen tarzıyla var olan iyi isim ve saygınlığının gururunu ve mutluluğunu her zaman yaşamaktadır.